Vítám Vás na stránkách

CHS Via Vernalis,

Vítám Vás ještě jednou na nové webové stránce CHS Via Vernalis :-)

Rád bych se Vám představil, i s poohlédnutím do historie mého soužití se psy.

Rok 0.. Začátky

Jmenuji se Petr Marýzek a celým mým dosavadním životem mne  doprovázejí psi, ať s pp či bez pp. První a zároveň na dlouhou dobu poslední kontakt s kynologii jsem měl těsně po roce 1990, když jsem šel na jeden nejmenovaný cvičák s "moji" respektive rodičů.. německou dogou, byl to impozantní, majestátní pes, bez mála metrem výšky s vědomostí si své velikosti, pohodouvou poslušností. Když jsem chtěl pokračovat dále, tak se prakticky na tom nejmenovaném cvičáku na mne koukali jak na "blázna" a skoro se mi vysmáli.. Cože dělá 14-tý letý kluk s dogou na cvičáku.. Takže jsem ztratil chuť jít dál. Jen pro zajímavost - Valda byl opravdu impozantní.. 96cm v kohoutku a 68kg v roce a půl.. tou dobou jsme vážili stejně :-) Roky utíkaly a ke svým 18-tinám jsem dostal od rodičů moji první ovčandu bez pp, pojmenoval jsem jí Bára, tou dobou začala má láska k tak úžasnému plemeni jako je německý ovčák..  a návrat ke sportovní kynologii. Jelikož jsem nevěděl o jiném cvičáku, než o tom nejmenovaném.. tak jsem jej navštívil znovu. Kupodivu s ovčákem to šlo.. :-))  Hlavně bylo fajn, že osazenstvo tam po těch letech bylo jiné, příjemnější. Bohužel díky povaze, kterou Bára měla, jsme se věnovali "jen" poslušnosti a praktickou část "hlubší kynologie" jsme nechali prozatím zavřenou. Bára byla  taková "mazlící psycholožka"  za to jsem byl moc rád, i když jsem se s ní nedostal tak daleko jak jsem chtěl. Za její neskutečný dar, který měla.. číst v lidech, jsem ji byl velice vděčný. Nejednou mi tím velice pomohla, byla takový „canisterapeut“ amatér :-) Léta utíkala.. a s Báry byla ta nej společnice, jak doma, tak na výletech po krajích českých. Když bylo Báře 10let, přišla k nám nečekaná návštěvnice.. rakovina.. S tou se ke všemu štěstí poprala velice dobře, ale mne bylo jasné, že v ní tiká „časovaná bomba“ a tak jsem začal pokukovat po další  mé společnici..

 

ROK 1..   I. ETAPA

Byl předvánoční čas roku 2006 když jsem se rozhodl, že si pořídím další ovčandu, tentokrát už s pp,za pomocí internetu jsem začal "sjíždět" stránky chovatelských stanic a zjišťovat vše možné a nemožné o německém ovčáku jako takovém..
 Na Nový rok 2007, jsem  náhodou narazil na web chov.st. Z kraje Karla IV.   už ani nevím proč, ale něčím mne tak zaujali, že jsem si řekl..pořídím si štěndo z této chovky.. Netrvalo dlouho a jel jsem se ke „Karlíkům“ podívat. V té době měli vrh D. Po krátké návštěvě jsme se dohodli, že až bude ten správný čas, ozvu se.. ozval jsem se prakticky za chvilku. Už na vrh E . V tu chvíli se začala pomalu psát nová historie a můj doufám, už poslední návrat do hlubin kynologie mohl začít.. bylo 14. Dubna 2007, když světlo světa spatřila ona.. moje budoucí šedivá nezbednice. Potěšilo mne, že jsem si mohl vybrat jméno, samozřejmě od písmene E.  Nemusel jsem ani dlouho přemýšlet a můj výběr skončil u jména Eliška.. jak jinak.. :-) když  je z kraje Karla IV. ..   Začal jsem se těšit a Báře "vyprávět" o její budoucí kamarádce.. Když bylo mrňatům 14dní, mohl jsem je vidět poprvé. Byl jsem z mrňat tak unešený a už se těšil na další návštěvu, ta už byla naplánovaná na další víkend. K mé radosti bohužel přišel i smutek, byla sobota 5.5.2007 ráno, jdu se přivítat s Bárou a ono nic..  Báru jsem našel v boudě, zalezlou v koutku úplně vyčerpanou, prognóza veterináře byla smutná.. Báře selhával organismus, umírala stářím.. bylo zrovna poledne, když se odebrala do psího nebe v nedožitých 13.letech. Po krátké chvilce vzpomínek, jsem sedl do auta a vyrazil  za Eliškou.. vyměnit aspoň trochu smutku, za radost s malými karlíky, výběr v tu chvíli byl na snadě.. Tou dobou jsem otevřel pomylsnou bránu k té praktické "hlubší" kynologii. 

Z Elišky vyrostla zdravá, silná fena s krásným výrazem,  při správném stimulu neutuchající radostí z jakékoliv práce.. :-)

Takže mi nic nebránilo, abych Elišku dovedl zdárně k bonitaci, uchovnil ji a mohl si zažádat o chovatelskou stanici

a zkusit jak se bude dařit v chovu i ve výcviku.. :-)

Všechna štěňátka, která ode mne půjdou k novým majitelům,

 budou mít  řádnou smlouvou, budou odčervená, očkovaná,

s malým dárkem na cestu :-)

Jejich odchov probíhá výhradně v rodinném prostředí, je dbáno na socializaci, habituaci a rozvíjení pudů!

Dále  Vám mohu nabídnout pomoc s další socializací, habituací a  výchovou,

pro spokojený život Vašeho psa i Vás.

Prostě chovatelský servis samozřemostí! :-)

Fena i štěňata jsou krmeni kvalitním krmivem pro zdárný vývoj fyzický i psychický!

II.etapa

Podzim/zima 2013 byl pro mne čas velkých změn a poznání..

Které mne dovedlo na přelomu toho to roku, roku 2013, dospět k rozhodnutí, nakrýt Elišku naposledy a nechat si z toho vrhu "vzoreček":-)

S kterým bych šel prozměnu cestou jen výcviku, výběr padl na psa. Z početného vrhu jedenácti štěníku padla volba na "znakáče".

Uvidíme časem, jestli toto rozhodnutí naplnilo mé očekávání.. :-)

 

Tak to by bylo malé resumé minulosti až do dnešní doby, mého soužití se psy a seznámením se s kynologii.

 

Případné dotazy směrujte na můj email:  viavernalis@email.cz

další informace  a dotazy Vám poskytnu i na tel.: +420 739 462 404

 

Přeji Vám hodně štěstí při soužití s tak

 "dokonalými tvory, jako jsou psi"

leckteří lidé by jim mohli jen tiše závidět..!!!